Click to Zoom
Why the Apple iPhone 14 Rocks!
- The device has a 6.1 inches Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution of 1170 x 2532 pixels. The Apple A15 Bionic processor with Apple 5-core graphics powers the iPhone 14. The phone has 6GB RAM and up to 512 GB of internal storage, it runs on the latest iOS 16 and all this is powered by a 3279 mAh battery with 15W fast charging. It also has a dual rear camera setup with a 12MP primary camera, a 12MP ultra-wide camera, and a 12 MP front-facing camera. The iPhone 14 comes in colors Blue, Purple, Midnight, Starlight, and RED.
- RAM: 6GB
- Storage: 128GB
- Camera: Camera: 12MP + 12MP Selfie: 12MP
- Battery: 3279 mAh
- Display: 6.1 inches
- Processor: Apple A15 Bionic
- System: iOS 16
- Connectivity: 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 6
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Camera | Camera: 12MP + 12MP Selfie: 12MP |
| Battery | 3279 mAh |
| Display | 6.1 inches |
| Processor | Apple A15 Bionic |
| System | iOS 16 |
| Connectivity | 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 6 |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Apple iPhone 14
The device has a 6.1 inches Super Retina XDR OLED display that supports a screen …
70000.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!