Click to Zoom
Why the Apple iPhone 16 Pro 512GB Rocks!
- the device has a 6.3-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution of 1206 x 2622 pixels. Apple’s A18 Pro Bionic processor is powering the device with 6-core graphics for games and videos. It has 8GB RAM and up to 1TB of internal storage, runs on the latest iOS 18, and is powered by a 3,582mAh battery with 25W fast charging. It also has a triple rear camera setup with a 48MP primary camera, a 12MP ultra-wide camera, and a 48 MP (Ultra-wide) third camera. The handset comes installed with a 12 MP front-facing camera. Apple iPhone 16 Pro comes in Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, and Desert Titanium colorways.
- RAM: 8GB
- Storage: 512GB
- Camera: Camera: 48MP + 12 MP + 48MP Selfie: 12MP + SL 3D
- Display: 6.3 inches
- Battery: 3,582 mAh
- Processor: Apple A18 Pro (3 nm)
- System: iOS 18
- Connectivity: 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 7
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 8GB |
| Storage | 512GB |
| Camera | Camera: 48MP + 12 MP + 48MP Selfie: 12MP + SL 3D |
| Display | 6.3 inches |
| Battery | 3,582 mAh |
| Processor | Apple A18 Pro (3 nm) |
| System | iOS 18 |
| Connectivity | 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 7 |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Apple iPhone 16 Pro 512GB
the device has a 6.3-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution …
190000.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!