Click to Zoom
Why the Apple iPhone 16 256GB Rocks!
- The device has a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution of 1179 x 2556 pixels. Apple’s A18 Bionic processor powers the device with 5-core graphics for games and videos. It has 8GB RAM and up to 256GB of internal storage, runs on the latest iOS 18, and is powered by a 3,561mAh battery with 15W fast charging. It also has a dual rear camera setup with a 48MP primary camera, a 12MP ultra-wide camera, and a 12 MP front-facing camera. The iPhone 16 comes in Black, White, Pink, Teal, and Ultramarine colorways.
- RAM: 8GB
- Storage: 256GB
- Camera: Camera: 48MP + 12 MP Selfie: 12MP + SL 3D
- Display: 6.1 inches
- Battery: 3,561mAh
- Processor: Apple A18 Bionic
- System: iOS 18
- Connectivity: 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 7
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Camera | Camera: 48MP + 12 MP Selfie: 12MP + SL 3D |
| Display | 6.1 inches |
| Battery | 3,561mAh |
| Processor | Apple A18 Bionic |
| System | iOS 18 |
| Connectivity | 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 7 |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Apple iPhone 16 256GB
The device has a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution …
130000.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!