Click to Zoom
Why the Apple iPhone 15 Pro 256GB Rocks!
- It features a 6.1-inch LTPO Super Retina XDR OLED display that refreshes at 120 Hz and has an 1179 x 2556 pixels resolution. The iPhone 15 Pro display has rounded corners that follow a beautiful curved design, and these corners are within a standard rectangle. On cameras, the iPhone 15 Pro has a new triple-camera setup that consists of a new 48 MP wide camera, a 12 MP ultrawide camera, a 12 MP 3x Telephoto camera, and on the front, there is a 12 MP selfie camera for next-generation portraits with Focus and Depth Control.
- The iPhone 15 Pro runs on the new and powerful A17 Pro (3 nm) processor that has a new 6-core CPU with 2 performance and 4 efficiency cores, a new 6-core GPU, and a new 16-core Neural Engine for next-level performance, AI tasks, and mobile gaming. It comes with 128GB internal memory, 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, and 1TB 8GB RAM storage configurations, all running on the latest iOS 17. For the first time, the iPhone 15 Pro features a strong and lightweight titanium design with new contoured edges, a new Action button, and USB Type C 3.0. The iPhone 15 Pro is available in Black, White, Blue, and Natural Titanium.
- RAM: 8GB
- Storage: 256GB
- Camera: Camera: 48MP + 12MP + 12MP + TOF 3D LiDAR Selfie: 12MP+ SL 3D
- Display: 6.1 inches, OLED, 120Hz
- Battery: 3274 mAh
- Processor: Apple A17 Pro
- System: iOS 17
- Connectivity: 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Camera | Camera: 48MP + 12MP + 12MP + TOF 3D LiDAR Selfie: 12MP+ SL 3D |
| Display | 6.1 inches, OLED, 120Hz |
| Battery | 3274 mAh |
| Processor | Apple A17 Pro |
| System | iOS 17 |
| Connectivity | 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Apple iPhone 15 Pro 256GB
It features a 6.1-inch LTPO Super Retina XDR OLED display that refreshes at 120 Hz …
153000.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!