Click to Zoom
Why the Apple iPhone 15 256GB Rocks!
- The device has a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution of 1179 x 2556 pixels. The Apple A16 Bionic processor with Apple 5-core graphics powers the iPhone 15. It has 6GB RAM and up to 512 GB of internal storage, runs on the latest iOS 17 and is powered by a 3279 mAh battery with 15W fast charging. It also has a dual rear camera setup with a 48MP primary camera, a 12MP ultra-wide camera, and a 12 MP front-facing camera. The iPhone 15 comes in Black, Blue, Green, Yellow, and Pink. Buy it in Kenya today
- RAM: 6GB
- Storage: 256GB
- Camera: Camera: 48MP + 12 MP Selfie: 12MP + SL 3D
- Display: 6.1 inches
- Battery: 3,200 mAh
- Processor: Apple A16 Bionic
- System: iOS 17
- Connectivity: 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 6
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 6GB |
| Storage | 256GB |
| Camera | Camera: 48MP + 12 MP Selfie: 12MP + SL 3D |
| Display | 6.1 inches |
| Battery | 3,200 mAh |
| Processor | Apple A16 Bionic |
| System | iOS 17 |
| Connectivity | 5G, Nano-SIM, eSIM, Wi-Fi 6 |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Apple iPhone 15 256GB
The device has a 6.1-inch Super Retina XDR OLED display that supports a screen resolution …
113000.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!