Click to Zoom
Why the Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G Rocks!
- It is part of the Redmi Note 14 series, succeeding the 13 Pro+ Series launched on 21 September 2023. The handset features a 6.67-inch AMOLED display, 120Hz refresh rate, and 1220 x 2712 pixels resolution. Redmi Note 14 Pro+ is powered by Android 14, HyperOS, and runs on Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) SoC, with up to 512GB 16GB RAM of storage. It has a triple camera main set-up comprising a 200MP + 8MP + 2MP main camera and a 20MP front camera inside the punch-hole. Redmi Note 14 Pro+ 5G phone is powered by a massive 5,110mAh battery and recharged by a 120W, wired fast charger. It comes in Lavender Purple, Midnight Black and Frost Blue colorways. Buy the mid-range smartphone today at Phoneplace Kenya.
- Unique Selling Points
- RAM: 8GB, 12GB
- Storage: 256GB, 512GB
- Camera: Main Camera: 200MP + 8MP + 2MP Front Camera: 20MP
- Battery: 5,110mAh, 120W
- Display: 6.67-inch AMOLED, 120Hz
- Processor: Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm)
- System: Android 14, HyperOS
- Connectivity: 5G, WI-FI, Bluetooth 5.4, NFC, Infrared port
| Specification | Details |
|---|---|
| RAM | 8GB, 12GB |
| Storage | 256GB, 512GB |
| Camera | Main Camera: 200MP + 8MP + 2MP Front Camera: 20MP |
| Battery | 5,110mAh, 120W |
| Display | 6.67-inch AMOLED, 120Hz |
| Processor | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 3 (4 nm) |
| System | Android 14, HyperOS |
| Connectivity | 5G, WI-FI, Bluetooth 5.4, NFC, Infrared port |
No reviews yet. Be the first to review!
Leave a Review
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G
It is part of the Redmi Note 14 series, succeeding the 13 Pro+ Series launched …
57300.00
No key specifications highlighted.
Quantity:
1
Deliverly Countrywide
manufacturer warranty
Added to cart!